Araç Modelleri

Araba Kiralama Sektörüyle İlgili 10 Güncel Bilgi

İnternet, birçok kiralama şirketinin fiyatlarını, mevcut araçlarını ve kapsamlarını karşılaştırmanıza olanak tanıdığından, araba kiralamak her zamankinden daha kolay hale geldi.


2024 yılına yeni girdiğimiz bu günlerde araç kiralama sektörüyle ilgili en güncel bilgileri sizin için derledik. Keyifli okumalar.

Güncel Bilgi

1-    Her yıl büyüyen global araç kiralama endüstrisinin 2023 yılını 104 milyar USD gelir ile sonlandırması bekleniyor.

2-    Bir ülkede turizm sektörünün gelişmesi, yolların artması ve kişi başı gelirin yükselmesi araba kiralama sektörüne direkt olumlu olarak yansımaktadır.

3-    Kuzey Amerika ve Avrupa, global oto kiralama pazar payının %60'ını oluşturan en büyük araç kiralama pazarlarıdır.

4-    Araç kiralama şirketleri, araçları ücret karşılığında kiralamak yanında sigorta, yol yardımı, GPS navigasyonu gibi ek hizmetlerden de gelir elde etmektedir.

5-    İnsanların oto kiralama tercihleri farklılık gösterdiğinden araba kiralama şirketleri çeşitli arabalar sunarlar. Çoğu araç kiralama şirketi, ekonomik, orta boy, SUV'lar ve lüks arabalar dahil olmak üzere çeşitli ihtiyaçlara hitap eden araç türleri sunmaktadır.

6-    Araç kiralama firmaları bireylere ve kurumlara hem kısa dönemler için uzun dönem araç kiralama hizmeti sunmaktadır.

7-    Bazı araç kiralama şirketi artık tekliflerinin bir parçası olarak araç paylaşım hizmetleri de sunuyor. Araç kiralama ile araç paylaşımı arasındaki farkı merak edebilirsiniz. Araç kiralama genellikle 24 saatten uzun süreliğine araç kiralarken, araç paylaşımı saatlik ücretlerle araçlara erişim sağlar.

8-    Araç kiralama endüstrisi global regülasyonlar ve çevreyle ilgili küresel sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmak için elektrikli araçlara geçişe odaklanmış durumdadır.

9-    Giderek artan sayıda araç kiralama şirketi hizmetlerini geliştirmek için mobil uygulamalar, self servis kiosklar ve otomatik check-in işlemleri gibi yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

10-    Araba kiralama sektörü ayrıca yeni, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek için otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleriyle ortaklıklar geliştirmektedir.